OSCAR I OKO SAME NAGRADE

by: ProtMan (www.geocities.com/goldenyears1) 

 


Sama povijest dodjele Oscara nije mnogo obećavala, 1927.god. jedan lokalni hotel u Baltimoru, nenazočnost novinara, priredba privatnog karaktera, poput banketa, a onda 1963 god. preokret – prvi prijenos u coloru!

A evo, danas smo i to smo docekali... 73. dodjelu Oscara koja se održavala u Shrine Auditoriumu - L.A koja inače prima 6.300 posjetitelja, a gotovo su sva mjesta i bila popunjena, a televizijski prijenos pratilo je prema procjenama 800 mil.gledatelja.


Ove godine domaćin je bio komičar Steve Martin koji je bio zamjena čini mi se uspješnijeg Billya Cristala, ipak čovjek je prvoklasan komičar i za to mu oprastamo nekoliko “izlizanih” fora pogotovo na račun nominiranih. Srećom, ove godine nije bilo velikih skandala kao što se sjećamo prošlogodišnje katastrofe kada je ukradeno 55 originalnih figurica Oscara, a onda je greškom poslano nekoliko tisuća glasačkih listića u neke druge poštanske urede pa su ih morali ponovno slati, no vecina figurica je pronadjena zaslugom jednog trgovca metalnim otpadom koji ih je našao na ,naravno, otpadu – sve osim tri koje su morale biti izrađene...

Nominacije za ovu 73.dodjelu Oscara nisu davale mjesta iznenađenjima, te je to izgledalo ovako:

 

Nominacija za glavnu mušku ulogu:

Javier Bardem in "BEFORE NIGHT FALLS" (Fine Line)
Russell Crowe in "GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Tom Hanks in "CAST AWAY" (20th Century Fox and DreamWorks)
Ed Harris in "POLLOCK" (Sony Pictures Classics)
Geoffrey Rush in "QUILLS" (Fox Searchlight)

Nominacija za sporednu mušku ulogu:

Jeff Bridges in "THE CONTENDER" (DreamWorks and Cinerenta/Cinecontender)
Willem Dafoe in "SHADOW OF THE VAMPIREe" (Lions Gate)
Benicio Del Toro in "TRAFFIC" (USA Films)
Albert Finney in "ERIN BROCKOVICH" (Universal and Columbia)
Joaquin Phoenix in "GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)

Nominacija za glavnu žensku ulogu:

Joan Allen in "THE CONTENDER" (DreamWorks and Cinerenta/Cinecontender)
Juliette Binoche in "CHOCOLAT" (Miramax)
Ellen Burstyn in "REQUIEM FOR A DREAM" (Artisan)
Laura Linney in "YOU CAN COUNT ON ME" (Paramount Classics/Shooting Gallery/Hart Sharp Entertainment in association with Cappa Productions)
Julia Roberts in "ERIN BROCKOVICH" (Universal and Columbia)

Nominacija za sporednu žensku ulogu:

Judi Dench in "CHOCOLAT" (Miramax)
Marcia Gay Harden in "POLLOCK" (Sony Pictures Classics)
Kate Hudson in "ALMOST FAMOUS" (DreamWorks and Columbia)
Frances McDormand in "ALMOST FAMOUS" (DreamWorks and Columbia)
Julie Walters in "BILLY ELLIOT" (Universal Focus)

Nominacija za umjetničku režiju:

"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Art Direction: Tim Yip
"DR. SEUSS' HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS" (Universal)
Art Direction: Michael Corenblith
Set Decoration: Merideth Boswell
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Art Direction: Arthur Max
Set Decoration: Crispian Sallis
"QUILLS" (Fox Searchlight)
Art Direction: Martin Childs
Set Decoration: Jill Quertier
"VATEL" (Miramax)
Art Direction: Jean Rabasse
Set Decoration: Fran‡oise Benoit-Fresco

Kinematografija:

"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Peter Pau
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
John Mathieson
"MALENA" (Miramax)
Lajos Koltai
"O BROTHER, WHERE ART THOU?" (Buena Vista)
Roger Deakins
"THE PATRIOT" (Sony Pictures Releasing)
Caleb Deschanel

Nominacija za kostime:

"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Tim Yip
"DR. SEUSS' HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS" (Universal)
Rita Ryack
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Janty Yates
"102 DALMATIONS" (Buena Vista)
Anthony Powell
"QUILLS" (Fox Searchlight)
Jacqueline West

Nominacija za najboljeg redatelja:

"BILLY ELLIOT" (Universal Focus)
Stephen Daldry
"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Ang Lee
"ERIN BROCKOVICH" (Universal and Columbia)
Steven Soderbergh
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Ridley Scott
"TRAFFIC" (USA Films)
Steven Soderbergh

Najbolji dokumentarac:

"INTO THE ARMS OF STRANGERS: STORIES OF THE KINDERTRANSPORT" (Warner Bros.)
A Sabine Films Production
Mark Jonathan Harris and Deborah Oppenheimer
"LEGACY"
A Nomadic Pictures Production
Tod S. Lending
"LONG NIGHT'S JOURNEY INTO DAY" (Seventh Art)
An Iris Films Production
Frances Reid and Deborah Hoffmann
"SCOTTSBORO: AN AMERICAN TRAGEDY"
A Social Media Production
Barak Goodman and Daniel Anker
"SOUND AND FURY" (Artistic License Films)
A Production of Aronson Film Associates and Public Policy Productions
Josh Aronson and Roger Weisberg

Najbolji kratki dokumentarac:

"BIG MAMA"
A Birthmark Production
Tracy Seretean
"CURTAIN CALL"
An NJN/White Whale Production
Chuck Braverman and Steve Kalafer
"DOLPHINS"
A MacGillivray Freeman Films Production
Greg MacGillivray and Alec Lorimore
"THE MAN ON LINCOLN'S NOSE"
An Adama Films Production
Daniel Raim
"ON TIPTOE: GENTLE STEPS TO FREEDOM"
An On Tip Toe Production
Eric Simonson and Leelai Demoz

Nominacija za produkciju:

"ALMOST FAMOUS" (DreamWorks and Columbia)
Joe Hutshing and Saar Klein
"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Tim Squyres
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Pietro Scalia
"TRAFFIC" (USA Films)
Stephen Mirrione
"WONDER BOYS" (Paramount and Mutual Film Company)
Dede Allen

Najbolji film sa stranog govornog područja:

"AMORES PERROS"
An AltaVista Films Production
Mexico
"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON"
A Zoom Hunt International Production
Taiwan
"DIVIDED WE FALL"
A Total Helpart T.H.A./Czech Television Production
Czech Republic
"EVERYBODY FAMOUS"
An Otomatic Production
Belgium
"THE TASTE OF OTHERS"
A Telema/Les Films A4/France 2 Cinema Production
France

Nominacija za najbolju masku:

"THE CELL" (New Line)
Michèle Burke and Edouard Henriques
"DR. SEUSS' HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS" (Universal)
Rick Baker and Gail Ryan
"SHADOW OF THE VAMPIRE" (Lions Gate)
Ann Buchanan and Amber Sibley

Nominacija za najbolju glazbu:

"CHOCOLAT" (Miramax)
Rachel Portman
"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Tan Dun
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Hans Zimmer
"MALENA" (Miramax)
Ennio Morricone
"THE PATRIOT" (Sony Pictures Releasing)
John Williams

Nominacija za najbolju pjesmu:

"A Fool In Love" from "MEET THE PARENTS"
(Universal and DreamWorks)
Music and Lyric by Randy Newman
"I've Seen It All" from "DANCER IN THE DARK"
(Fine Line)
Music by Björk
Lyric by Lars von Trier and Sjon Sigurdsson
"A Love Before Time" from "CROUNCHING TIGER, HIDDEN DRAGON"
(Sony Pictures Classics)
Music by Jorge Calandrelli and Tan Dun
Lyric by James Schamus
"My Funny Friend and Me" from "THE EMPEROR'S NEW GROOVE"
(Buena Vista)
Music by Sting and David Hartley
Lyric by Sting
"Things Have Changed" from "WONDER BOYS"
(Paramount and Mutual Film Company)
Music and Lyric by Bob Dylan

Nominacija za najbolji film godine:

"CHOCOLAT" (Miramax)
A David Brown Production
David Brown, Kit Golden and Leslie Holleran, Producers
"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
A Zoom Hunt International Production
Bill Kong, Hsu Li Kong and Ang Lee, Producers
"ERIN BROCKOVICH" (Universal and Columbia)
A Jersey Films Production
Danny DeVito, Michael Shamberg and Stacey Sher, Producers
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
A Douglas Wick in association with Scott Free Production
Douglas Wick, David Franzoni and Branko Lustig, Producers
"TRAFFIC" (USA Films)
A Bedford Falls/Laura Bickford Production
Edward Zwick, Marshall Herskovitz and Laura Bickford, Producers

Nominacija za najbolji animirani kratki film:

"FATHER AND DAUGHTER"
A CinèTè Filmproductie bv/Cloudrunner Ltd. Production
Michael Dudok de Wit
"THE PERIWIG-MAKER"
An Ideal Standard Film Production
Steffen Schäffler and Annette Schäffler
"REJECTED"
A Bitter Films Production
Don Hertzfeldt

Nominacija za najbolji kratki film:

"BY COURIER"
A Two Tequila Production
Peter Riegert and Ericka Frederick
"ONE DAY CROSSING"
An Open Eyes Production
Joan Stein and Christina Lazaridi
"QUIERO SER (I WANT TO BE...)"
A Mondragon Films Production
Florian Gallenberger
"SERAGLIO"
A Seraglio Production
Gail Lerner and Colin Campbell
"A SOCCER STORY (UMA HISTORIA DE FUTEBOL)"
A UM Filmes Production
Paulo Machline

Nominacija za zvuk:

"CAST AWAY" (20th Century Fox and DreamWorks)
Randy Thom, Tom Johnson, Dennis Sands and William B. Kaplan
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Scott Millan, Bob Beemer and Ken Weston
"THE PATRIOT" (Sony Pictures Releasing)
Kevin O'Connell, Greg P. Russell and Lee Orloff
"THE PERFECT STORM" (Warner Bros.)
John Reitz, Gregg Rudloff, David Campbell and Keith A. Wester
"U-571" (Universal and Studio Canal)
Steve Maslow, Gregg Landaker, Rick Kline and Ivan Sharrock

Nominacija za zvučne efekte:

"SPACE COWBOYS" (Warner Bros.) Alan Robert Murray and Bub Asman
"U-571" (Universal and Studio Canal) Jon Johnson

Nominacija za vizualne efekte:

"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke and Rob Harvey
"HOLLOW MAN" (Sony Pictures Releasing)
Scott E. Anderson, Craig Hayes, Scott Stokdyk and Stan Parks
"THE PERFECT STORM" (Warner Bros.)
Stefen Fangmeier, Habib Zargarpour, John Frazier and Walt Conti

Nominacija za adaptirani scenarij:

"CHOCOLAT" (Miramax)
Screenplay by Robert Nelson Jacobs
"CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON" (Sony Pictures Classics)
Written by Wang Hui Ling and James Schamus and Tsai Kuo Jung
"O BROTHER, WHERE ART THOU?" (Buena Vista)
Written by Ethan Coen & Joel Coen
"TRAFFIC" (USA Films)
Screenplay by Stephen Gaghan
"WONDER BOYS" (Paramount and Mutual Film Company)
Screenplay by Steve Kloves

Nominacija za originalni scenarij:

"ALMOST FAMOUS" (DreamWorks and Columbia)
Written by Cameron Crowe
"BILLY ELLIOT" (Universal Focus)
Written by Lee Hall
"ERIN BROCKOVICH" (Universal and Columbia)
Written by Susannah Grant
"GLADIATOR" (DreamWorks and Universal)
Screenplay by David Franzoni and John Logan and William Nicholson
Story by David Franzoni
"YOU CAN COUNT ON ME" (Paramount Classics/Shooting Gallery/Hart Sharp Entertainment in association with Cappa Productions)
Written by Kenneth Lonergan

 

Veliki favorit za film godine bio je naravno “Gladijator” ,veliki povijesni spektakl Ridleya Scotta sa Russelom Croweom u glavnoj ulozi rimnljanina, vojskovođe i ratnika Maximusa, film je osvojio vrlo glatko bitnih 5 Oscara, malo iznenađenje je bio Steven Soderbergh koji je dobio Oscara za najboljeg redatelja – “Traffic”, potom su tu pomalo očekivane pobjede Rusella Crowea – “Gladijator” i Julie Roberts – “Erin Brockovich”, za glavnu mušku i žensku ulogu...

Dva zaslužena Oscara za sporednu mušku i žensku ulogu su otišla Benicio Del Toro –“Traffic” i Marcia Gay Harden –“ Pollock”, Oscar za najbolji originalni scenarij je dobio Cameron Crowe – “Almost Famous”, te za adaptirani scenarij Stephen Gaghan – “Traffic”, za kraj smo namjerno ostavili zaista veliko iznenađenje koje je došlo sa Taiwana – “Crouching Tiger, Hidden Dragon” redatelja Anga Lee, film koji je na snimanje utrošio 15 mil.dolara, a do sada je zaradio preko 90 mil.dolara!... u biti to je borilački film – film mača, kako bi ga neki opisali, snimljen u najboljim manirama starih kung-fu filmova, zapravo ono što je njima nedostajalo naći ćete u ovome zaista kvalitetnom filmu!.. Jedino što mu možemo zamjeriti jest očajna naslovna pjesma koja je totalno promašila temu, nekakva sladunjava zapadnjačka stvar na engleskom u borilačkom istočnjačkom filmu, mogli su izabrati i bolju stvar iz fenomenalnog soundtracka!.... Uovoj kategoriji “Gladijator” je veliki gubitnik, nadalje imali smo prilike vidjeti i veliku - malu Bjork koja nas je ovaj puta iznenadila nastupom u kostimu labuda, te je izvela pravi mali koreografski nastup sa pjesmom “I've Seen It All" iz filma "Dancer in the Dark”,  kao i dodjela Oscara za originalnu pjesmu koji je otišla veteranu Bobu Dylanu sa pjesmom “Things Have Changed” iz filma “Wonder Boys”.... zasluženo!

Na kraju je to izgledalo ovako, što se tiče dobitnika Oscara u cjelini:

 

Najbolji film:


Gladiator

Redatelj:


Steven Soderbergh for Traffic

Scenarij - original:

Cameron Crowe for Almost Famous

Scenarij - adaptirani:

Stephen Gaghan for Traffic

Glavna ženska uloga:


Julia Roberts for Erin Brockovich

Počasni Oscar:

Ernest Lehman

Glavna muška uloga:


Russell Crowe for Gladiator

Najbolja pjesma:

Things Have Changed from Wonder Boys by Bob Dylan

Najbolji film sa stranog govornog područja:


Crouching Tiger, Hidden Dragon
(Taiwan)

Irving G. Thalberg Memorijalna nagrada:

Dino De Laurentiis

Najbolja glazba:

Crouching Tiger, Hidden Dragon by Tan Dun

Vizualni efekti:

Gladiator

Dokumentarni:

Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport

Dokumentarni - kratki:

Big Mama

Počasna nagrada:

Jack Cardiff

Maska:

Rick Baker and Gail Ryan for Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas

Kinematografija:

Peter Pau for Crouching Tiger, Hidden Dragon

Zvučni efekti:

U-571

Zvuk:

Gladiator

Sporedna muška uloga:


Benicio Del Toro for Traffic

Kostim:

Janty Yates for Gladiator

Animimirani - kratki:

Father and Daughter

Akcioni - kratki:

Quiero Ser (I Want To Be)

Produkcija:

Stephen Mirrione for Traffic

Ženska sporedna uloga:


Marcia Gay Harden for Pollock

Umjetnička režija:

Tim Yip for Crouching Tiger, Hidden Dragon